Zašto propada „Optika Beograd“

Bez autora
May 07 2014

Radnja „Optike Beograd“ u Knez Mihailovoj ulici otvorena je svakog dana, ali u njoj ništa ne može da se kupi. Dve radnice stoje za pultom, u besprekorno ispeglanim belim mantilima, ljubazne, pa čak i nasmejane. Sležući ramenima, međutim, objašnjavaju da ne mogu uslužiti mušteriju?! Zbog dugova za struju telefon je isključen, nije plaćena taksa za fiskalnu kasu, pa prodavnica u centru Beograda ne radi već nekoliko meseci. Ova firma već godinu dana nema svog dobavljača, tako da su uzaludni svi pokušaji starih klijenata, koji dolaze sa ispisanim lekarskim receptima, da im provereni stručnjaci, čijem oštrom oku su godinama verovali, izrade nova stakla.

Zašto propada „Optika Beograd“Radnja „Optike Beograd“ u Knez Mihailovoj ulici otvorena je svakog dana, ali u njoj ništa ne može da se kupi. Dve radnice stoje za pultom, u besprekorno ispeglanim belim mantilima, ljubazne, pa čak i nasmejane. Sležući ramenima, međutim, objašnjavaju da ne mogu uslužiti mušteriju?!

Zbog dugova za struju telefon je isključen, nije plaćena taksa za fiskalnu kasu, pa prodavnica u centru Beograda ne radi već nekoliko meseci. Ova firma već godinu dana nema svog dobavljača, tako da su uzaludni svi pokušaji starih klijenata, koji dolaze sa ispisanim lekarskim receptima, da im provereni stručnjaci, čijem oštrom oku su godinama verovali, izrade nova stakla.

„Optiku“ je 2008. godine privatizovao Veterinarski zavod u konzorcijumu sa konsalting kućom „Beta ITH PBB“, za 7,6 miliona evra. Vlasnik Dragan Đurić je optimistički najavio da će investirati više od pet miliona evra u ovu firmu. Ništa od toga, međutim, radnici nisu videli. Gotovo sva imovina je pod hipotekom, dugovi su ogromni, a zaposleni očajni.

Godinu dana rade kao da su u muzeju. Brišu prašinu sa naočara koje su preostale i pokušavaju da objasne nesuđenim kupcima šta se dešava. A to ni njima nije jasno.

- Poslednju platu su primili za april prošle godine, nije im povezan staž za poslednjih pet godina, nisu im overene zdravstvene knjižice - objašnjava Dragan Vesić, izvršni sekretar Granskog sindikata industrije, energije i rudarstva „Nezavisnost“.

- Kada je Veterinarski zavod kupio ovu firmu imala je 370 zaposlenih, a ostalo ih je 75. Među njima je i pet radnika koji ispunjavaju uslov za penziju, ali ne mogu da je dobiju jer im nisu uplaćeni doprinosi. Imali su više od 60 prodavnica, kabineta za preglede, odeljenja slušnih aparata. Skoro sve to je zatvoreno. Upozoravali smo Agenciju za privatizaciju na sve što se dešavalo, ali nisu reagovali. Čak su dozvolili vlasniku da proširi delatnost i da prodaje parfeme i sapune.

Objekat u Knez Mihailovoj je samo jedna od deset radnji u glavnom gradu koja se otvara i zatvara svakog dana, a „posluje“ bez ikakvog prometa. „Optika“ ima još osam takvih poslovnica u unutrašnjosti. U Beogradu se teše da kod njih nije najgore. Ima kolega u Srbiji koji rade u mraku, a u jednoj prodavnici više nema ni vode.

- Suština problema je što je država dozvolila da „Optiku“ kupe osobe koje se ne bave ovom delatnošću - smatra Vesić.

- Država bi mogla da vrati ovu firmu pod svoje okrilje ili bar da radnicima poveže staž i da ih pošalje na evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje.

Oni su sada u nekoj međufazi, dolaze na posao, a nemaju šta da rade i ne primaju platu. Insistiraju da se konačno ovaj problem reši.

Radnike muči i to što su, u redu za naplatu, svi pre njih. Zgrade su pod hipotekom, banke traže rate kredita, više od milion dinara je potraživanje za odvoženje smeća, a kamata na neplaćene račune za telefon veća od 700.000 dinara...

Mali akcionari

Mali akcionari, od kojih je jedan bio i moj klijent, su ukazivali na neregularnost u radu „Optike Beograd“, ali bez uspeha - kaže advokat Branko Pavlović.

- Po zakonu svaki vlasnik akcije ima pravo glasa, ali su oni uveli pravilo da može glasati samo onaj ko ima 10 odsto akcija. Nismo uspeli da zaštitimo tu vrstu prava malih akcionara, jer je Privredni apelacioni sud presudio u korist većinskog vlasnika. Kada malim akcionarima uskratite pravo da imaju i minimalnu kontrolu, onda većinski vlasnik može da radi šta hoće. Zato je i „Optika“, kao i mnoga druga preduzeća, prošla ovako.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik